Jaká je nejlepší peněženka na kryptoměny? Ledger vs. Trezor

Peněženka na kryptoměny. Jedna z věcí, kterou musí řešit každý, kdo se rozhodne své své investiční portfolio rozšířit o kryptoměny. Na trhu prakticky existují pouze 2 hardware kryptoměnové peněženky, a to Trezor a Ledger. Která je lepší?

Existují samozřejmě i softwarové peněženky, které jsou ovšem náchylné k útokům hackerů. Papírové peněženky naopak přinášejí bezpečí, ale zato jsou nepohodlné a špatně se s nimi zachází.

Proto se většina lidí, kteří to s krpytoměnami myslí vážně, rozhodne pro peněženku hardwarovou, a to pro Trezor nebo Ledger. Obě mají své klady a zápory a výběr záleží na osobních preferencích.

Trezor i Ledger se dá koupit na Alze i na oficiálních stránkách za cenu kolem 1 500 Kč. Jsou velmi dobře zabezpečené a kdo neztratí heslo, o své Bitcoiny určitě nepřijde.

Peněženka na kryptoměny Trezor One

Trezor je český crowdfundingový projekt zastřešený firmou Satoshi Labs se sídlem v Praze. Trezor je krásným příkladem zajímavého českého projektu, který se dočkal úspěchu i ve světě.

Tato peněženka na kryptoměny vyniká pěkným uživatelským prostředím, zabezpečením a provedením. Oproti Ledgeru působí velmi kvalitně a s aplikací se operuje příjemně.

S počítačem nebo telefonem se Trezor propojuje klasicky USB/mikro kabelem. Je osazen dvěma velkými tlačítky a displejem, na němž si majitel může zobrazovat své adresy. Odesílací adresy za něj Trezor průběžně mění.

Veškeré platby musí uživatel ověřit fyzicky na zařízení, což dodává další vrstvu ochrany. Příjemnou vychytávkou je také to, že je možné si na tapetu Trezoru nastavit jakýkoliv obrázek v podporovaném rozlišení.

Po připojení k počítači a zadání pinu lze tuto peněženku na kryptoměny ovládat pouze na webovém rozhraní. Jediné podporované prohlížeče jsou Firefox a Chrome.

Velkou výhodou čistě webového rozhraní je, že kryptoměny lze posílat třeba i z počítače v knihovně nebo v kavárně, a to bez nutnosti cokoliv instalovat. Vždy je dobré důkladně prověřit, že se nejedná o podvodníka, nýbrž o oficiální webovou stránku Trezoru.

Prostředí webového klienta trezoru

Když uživatel Trezor připojí k PC a na svém prohlížeči se přihlásí k účtu, bude vyzváni k zadání PIN kódu. Ten se zadává na počítači bezpečným způsobem.

Na vašem monitoru se zobrazí klasická PIN mřížka, ovšem bez čísel. Kde se jaké číslo nachází, lze vidět na obrazovce připojeného Trezoru.

Zabezpečení Trezoru:

  • SSH protokol
  • GPG kryptografie
  • samostatný procesor
  • U2F dvoufázová autorizace
  • komplexní šifrování
  • zálohování seedem 24 slov

Veškeré platby se navíc ověřují fyzicky přímo na zařízení, takže je Trezor k virům prakticky imunní.

Nedostatky Trezoru

I tento skvělý český crowdfunding má své temné stránky. Asi největší nevýhodou je to, kolik podporuje kryptoměn. Do Trezoru si sice je možné schovat Bitcoin, Litecoin nebo Bitcoin Cash, měny jako Ripple XRP , EOS nebo Monero ovšem model One nepodporuje.

Kryptoměny jako Ethereum a tokeny ERC-20 si je potřeba střežit přes aplikaci MyEtherWallet a jí podobné. Právě kvůli tomuto nedostatku se mnozí rozhodnou raději pro Ledger.

Je možné si pořídit novější verzi trezoru – model T, za ten už si zákazník ovšem výrazně připlatí. Na Alze stojí 4 500 Kč.

Další drobnou nevýhodou je displej. Ten má trezor poměrně malý a font občas špatně čitelný, což může být při kontrolování dlouhých adres velice nepříjemné.

Ledger Nano S

Tahle peněženka na kryptoměny může na první dojem působit velmi křehce a nekvalitně, její majitelé však uvádějí, že i po delší době slouží stále dobře.

Vypadá jako USB flashdisk, ovšem k počítači se, stejně jako konkurenční česká krypto peněženka, připojuje pomocí USB kabelu. Bohužel, oběma peněženkám chybí USB typu C.

Největší konkurenční výhodou Ledgeru je podpora většího počtu kryptoměn. Na Nano S si lze dokonce uložit Ethereum i veškeré ERC-20 tokeny, a to bez jakékoliv externí aplikace.

Když uživatel Ledger připojí ke svému PC, bude vyzváni k zadání PIN kódu. U Trezoru je zadávání PINu mnohem pohodlnější. Na Ledgeru se nacházejí 2 tlačítka a vše se ovládá pouze pomocí nich.

Jedním tlačítkem se jde v číselné řadě dolů, druhým tlačítkem nahoru. Stisknutím obou zároveň se pak potvrzuje výběr a přesouvá se na další číslici. Pokud bude PIN zadán 3 krát špatně, zařízení se automaticky zablokuje.

Jednou z velkých nevýhod peněženky na kryptoměny Ledger Nano S je klient, přes kterého se peněženka ovládá. Je sice přehledný a jednoduchý, ale ve formě aplikace. Tím pádem odpadá možnost přístupu k peněžence na jiných počítačích.

Samozřejmě na cizích zařízení není naprosto bezpečné s jakoukoliv formou peněz operovat. Hardwarové peněženky na kryptoměny jsou ovšem natolik bezpečné, že se zneužití není třeba bát.

Naopak výhodou Ledgeru je, že ho lze použít teoreticky i offline. Aplikace se jmenuje Ledger Live a ovládání je intuitivní a jednoduché. Uživatel má přehled o aktuálním složení a hodnotě svého portfolia, proběhlých transakcích a má přístup k veškerému nastavení.

Nedostatkem této peněženky na kryptoměny je omezená paměť. Sice je možné na ní skladovat mnoho měn, na správu každé z nich je však potřeba mít nainstalovaný přídavek aplikace zvlášť.

To znamená, že když chce uživatel spravovat další měnu, musí nějakou aplikaci smazat a nainstalovat místo ní jinou. Tím klíče z jeho peněženky samozřejmě nezmizí, jen k nim nemá momentálně přístup.

Uživatelům, kteří skladují velké množství různých měn, se proto může snadno stát, že budou stále dokola instalovat a mazat aplikace.

Existuje i novější model této peněženky na kryptoměny – Ledger Nano X. Ten odstraňuje mnoho nedostatků, a navíc přidává možnost připojení k mobilu přes Bluetooth.

Právě tato funkce se setkává s rozporuplnými názory, protože Bluetooth připojení mohou zneužívat hackeři. Ledger ale tvrdí, že jejich peněženka komunikuje pouze s aplikací a není možné se do ní nějakým způsobem nabourat.

Za nový model si zákazníci připlatí, ovšem oproti konkurenčnímu Trezoru T stojí na Alze jen něco přes 2 000 Kč. Vzhledem k funkcím, jaké nabízí, se tato investice rozhodně vyplatí.

Která peněženka na kryptoměny je lepší?

Která hardwarová peněženka na kryptoměny je lepší, nelze jednoznačně říci. Záleží na osobních preferencích a na očekávání.

Komu nedělá problém oželet podporu Etheru a ERC-20 tokenů a nepotřebujete kryptoměny jako Ripple, EOS nebo Monero, lepší volbou pro něj bude zřejmě Trezor. Je lepší jak zpracováním, tak uživatelským prostředím a ovládáním, každému ovšem může vyhovovat něco jiného.

Pro koho je podpora výše uvedených měn zásadní, zbývá mu pouze Ledger Nano S/X nebo novější Trezor T. Obě peněženky jsou si velice podobné a záleží tak hlavně na vkusu jednotlivce.

Nano X svou integrací Bluetooth poskytuje veškeré pohodlí a zajišťuje jednoduchý přístup k peněžence i z mobilu nebo tabletu.

Peněženky na kryptoměny by vždy měly být kupovány pouze od ověřených prodejců, jakými jsou Alza či CZC, nebo na oficiálních stránkách produktu. Rozhodně se nedoporučuje kupovat peněženky z druhé ruky.