ETF

ETF je oblíbený investiční instrument ideální zejména pro začátečníky. Následující článek čtenáře uvede do světa ETF, představí různé druhy a na konkrétních příkladech ukáže, jak zhodnotit své peníze s pomocí burzovně obchodovaných fondů.

ETF je zkratka anglického exchange traded funds, což v překladu do češtiny znamená burzovně obchodované fondy. Jde v podstatě o podílové investiční fondy, které vydaly své vlastní akcie a obchodují se na burze, jako by byly samostatnou akcií.

To sebou přináší řadu výhod oproti tradičním podílovým fondům, které vám vnucují banky. Asi největší předností je to, že klienti neplatí nesmyslné poplatky za správu. ETF jsou obchodovány na přísně regulovaných transparentních burzách, což zaručuje důvěryhodnost.

Jde o poměrně moderní instrument. Vznikl až v roce 1993 na americké burze AMEX a prvním takovýmto fondem byl SPDR S&P 500 ETF Trust (NYSEARCA: SPY), slangově známý jako Spider.

Princip fungování ETF

Společnost nakoupí množství akcií, dluhopisů, různých druhů derivátů, kryptoměn či kombinaci jakýchkoliv instrumentů. Tím vznikne diverzifikovaný „koš“ naplněn různými cennými papíry.

Co bude a nebude v koši, je určováno dle různých kritérií. Například jsou v něm veškeré akcie obsažené v nějakém indexu, různé futures na určitou komoditu, kombinace různých instrumentů, týkajících se konkrétního sektoru a podobně.

Na tento koš jsou poté vydány akcie, které si zakoupí investor. Tím získává podíl na koši, podíl dividendových akcií a má nárok na část společnosti při krachu. Veškeré pohyby jsou přísně regulovány a investor vždy vidí, jaké pohyby v koši probíhají.

Druhy ETF

Existuje nespočet různých ETF. Mohou kopírovat burzovní indexy, být zaměřeny na konkrétní sektor průmyslu nebo třeba na konkrétní komoditu. Existují také ETF kopírující S&P 500, zaměřující se na investiční zlato, na kryptoměny nebo na státní dluhopisy.

Na trhu je k dispozici i mnoho komplikovanějších ETF. Mezi takové patří například ETF poskytující větší páku či inverzi. Níže se článek bude některým druhům věnovat podrobněji.

Komoditní ETF

Kdo chce začít investovat do nějaké komodity, nemusí ji nutně fyzicky koupit. Jednou z možností kam investovat na komoditním trhu jsou právě ETF.

Jako příklad poslouží zlato. Je možné si koupit unci zlata a schovat si ji do šuplíku. V případě investování do Van Eck Vector gold miners ETF (NYSEARCA: GDX) však peníze kopírují cenu zlata a navíc majitel získává celou řadu výhod.

V takovém ETF budou zahrnuty akcie společností těžících zlato, futures kontrakty nebo společností, které mají zlato fyzicky v trezoru. Cena zlata bude ovlivňovat cenu investice přímo, na cenu ETF má ale vliv i mnoho dalších faktorů.

Indexové ETF

ETF kopírující burzovní indexy jsou velice výhodnou investicí. Investování do indexového ETF je jako zakoupení malé části akcií (nebo jiných cenných papírů) všech společností zahrnutých v indexu.

Třeba nákup zmiňovaného Spideru odpovídá nákupu akcií 500 největších amerických společností z různých sektorů.

Proč je to ale tolik výhodné? Dle průzkumu bylo zjištěno, že většina profesionálních manažerů portfolií nedokáže porazit S&P 500 index. A navíc si účtují nehorázné poplatky. Oproti tomu lze s minimálními poplatky (pouze brokerovi za nákup) zhodnocovat své peníze dle vývoje trhu.

ETF vs. podílové fondy

Již na začátku článku bylo zmíněno, že ETF oproti podílovým fondům disponuje množstvím výhod. Které to jsou?

ETFPODÍLOVÉ FONDY
minimální poplatkyvětší poplatky
zhodnocení není ovlivněno chováním ostatních investorůzhodnocení je ovlivněno chováním ostatních investorů
neoperuje s hotovostískládají se z investic a hotovosti
pasivně řízenyvětšinou jsou aktivně řízeny
velmi transparentnímenší transparence
většinou kopíruje nějaký index či jiný ukazatelsnaží se porazit uznávané burzovní indexy

EZF i podílové fondy operují na podobném principu. Vyberou peníze od investorů, nakoupí za ně cenné papíry, a tím se snaží dosáhnout zhodnocení. Jak ETF, tak tradiční podílové fondy zaručují menší či větší diverzifikaci.

Podílové fondy jsou aktivně spravovány společnostmi a účtují si poplatky za řízení (managment fee). To znamená, že peníze klienta dostane do ruky člověk, který za ně nakoupí akcie, dluhopisy, futures, kryptoměny či jakékoliv jiné instrumenty.

Tím se snaží dosáhnout co největšího zhodnocení peněz. A za to je nutné mu samozřejmě zaplatit.

Společnost musí mít dostatečné množství hotovosti pro případ, že investor chce vyplatit. Což znamená, že když mnoho lidí najednou chce získat hotovost ze své investice, společnost zkrátka nemá dostatečné prostředky k nákupu instrumentů pro klienta.

ETF za peníze získané od investorů nakoupí velký koš akcií, dluhopisů, opcí apod. a investorovi vydá akcie své společnosti. Investor tím získá podíl na celkovém koši plném burzovních instrumentů. Investor zaplatí pouze svému brokerovi za nákup akcií ETF.

Tyto společnosti operují pod přísnými regulacemi a musí být naprosto transparentní, takže každý hned vít, jaké pohyby se v jeho koši investic dějí.

Naopak velkou nevýhodou je, že pokud na trhu nastane nějaký výraznější propad, investice také ztratí na hodnotě. Tomu se u aktivně řízených podílových fondů dá teoreticky zabránit.

Dalším mínusem je fakt, že může nastat situace, kdy likvidita (schopnost ihned prodat či nakoupit) bude značně omezena. To se ale na velkých amerických burzách nestává.

Obecně ETF jsou řízeny pasivně, zatímco podílové fondy aktivně.

Populární ETF

Zde se nachází seznam nejpopulárnějších a nejznámějších ETF:

  • SPDR S&P 500 ETF
  • Vanguard S&P 500 ETF
  • Invesco QQQ Trust
  • SPDR gold shares
  • iShares MSCI Emerging Markets ETF
  • Vanguard Total Stock Market
  • Financial Select Sector SPDR Fund
  • VanEck Vectors Gold Miners ETF
  • SPDR S&P Oil & Gas

Kompletní seznam a mnoho zajímavých informací je k dohledání na ETFdb.com. ETF existuje více než dost, a tak si každý, kdo chce, najde ten ideální. Při investování do burzovně obchodovaných fondů se kvůli likviditě doporučuje vybírat spíše ty větší a populárnější.

Kde se ETF obchodují?

Tyto fondy lze obchodovat na burzách po celém světě. Nejrozvinutější je trh v USA. Evropa v tomto ohledu stále hodně zaostává.

Objem obchodu v Evropě je mnohonásobně menší oproti USA a počet burzovně obchodovaných fondů na výběr je také velmi omezený. Populární broker eToro má však v nabídce hned 151 ETF. Recenze eToro jsou velice pozitivní a chválí si ho jak začátečníci, tak zkušení obchodníci.

Asi největší burza v Evropě, na které lze ETF nakoupit, je Deutsche Börse AG. Na našem kontinentě ovšem probíhá mnoho „podpultového“ prodeje, zatímco v Americe je tento jev spíše vzácnost.

Bublina

V poslední době se hodně mluví o „bublině“ která se vytváří kolem indexových fondů. Mnozí se obávají, že by mohl nastat podobný případ jako v roce 2008 s bublinou na trhu s realitami.

Jedná se o to, že ceny určitých cenných papírů jsou uměle navyšovány jen proto, že jsou obsaženy v některé z populárních indexů. Až polovina investic v USA má co do činění s některým indexem.

Vzhledem k tomu, že pasivní investování do indexových podílových fondů a indexových ETFs zažívá v současnosti velký boom, poptávka po cenných papírech obsažených v indexu stále stoupá, a tím je navyšována cena.

Protože nejpopulárnější indexy jsou právě ty, které jsou váženy dle tržní kapitalizace, jsou společnosti jako Apple, JP Morgan, Google nebo 3M systematicky nadceňovány. Společnosti s malou tržní kapitalizací jsou oproti tomu obchodovány pod cenou.

Na sekundárním trhu potom obchodují jednotlivé ETFs mezi sebou bez toho, aniž by bylo dotčeno podkladové aktivum.

Problém je v tom, že v současné době 20 % S&P 500 vlastní pouze 3 společnosti: Vangurd, SPDR a Blackrock. Estimace je taková, že do roku 2038 by to mělo být 35 %, pokud se trend nezmění.