ETF – co je ETF, jak fungují ETF fondy?

ETF fondy představují investiční instrument, který se těší značné oblibě jak mezi začínajícími, tak mezi pokročilými investory. Investici do ETF může přinést zajímavé příjmy, aniž by by znamenala pro investora velké riziko. Co to ETF fondy jsou, na jakém principu fungují a jak do nich investovat?

ETF je zkratka anglického exchange traded funds, což v překladu do češtiny znamená burzovně obchodované fondy. Jde v podstatě o podílové investiční fondy, které vydaly své vlastní akcie a obchodují se na burze, jako by byly samostatnou akcií.

To s sebou přináší řadu výhod oproti tradičním podílovým fondům spravovaným bankami. Asi největší předností je to, že klienti neplatí poplatky za správu. ETF jsou obchodovány na přísně regulovaných transparentních burzách, což zaručuje důvěryhodnost.

etf-fondy-5967459
ETF fondy představují zajímavou kombinaci stability a potenciálního zisku.

Jde o poměrně moderní instrument. Vznikl až v roce 1993 na americké burze AMEX a prvním takovýmto fondem byl SPDR S&P 500 ETF Trust (NYSEARCA: SPY), slangově známý jako Spider.

Co je ETF

Způsob, jakým fungují ETF fondy, je následovný: provozovatel fondu nakupuje podkladová aktiva, do kterých pak investor prostřednictvím fondu investuje kapitál. Tato aktiva mohou mít různorodou podobu: nejčastěji se jedná o akcii, avšak je možném se setkat třeba i s komanditními či forexovými burzovně obchodovanými fondy.

Co bude a nebude v investičním koši, je určováno dle různých kritérií. Častou praktikou výběru podkladových aktiv je přesné kopírování některého zde zavedených burzovních indexů, jako je například Nasdaq 100.

ETF fondy – na rozdíl například od podílových fondů – vyžadují ke svému fungování takřka minimální správu, což se příznivě odráží na nákupní ceně pro investory; správní poplatky jsou zde spíše výjimkou.

co-je-etf-4605498
Prostřednictvím ETF fondů lze investovat do podkladových aktiv.

Druhy ETF fondů

Existuje nespočet různých ETF. Mohou kopírovat burzovní indexy, být zaměřeny na konkrétní sektor průmyslu nebo třeba na konkrétní komoditu. Existují také ETF kopírující S&P 500, zaměřující se na investiční zlato, na kryptoměny nebo na státní dluhopisy.

Na trhu je k dispozici i mnoho komplikovanějších ETF. Mezi takové patří například ETF poskytující větší páku či inverzi. Níže se článek bude některým druhům věnovat podrobněji.

Komoditní ETF

Kdo chce začít investovat do nějaké komodity, nemusí ji nutně fyzicky koupit. Jednou z možností kam investovat na komoditním trhu jsou právě ETF.

Jako příklad poslouží zlato. Je možné si koupit unci zlata a schovat si ji do šuplíku. V případě investování do Van Eck Vector gold miners ETF (NYSEARCA: GDX) však peníze kopírují cenu zlata a navíc majitel získává celou řadu výhod.

V takovém ETF budou zahrnuty akcie společností těžících zlato, futures kontrakty nebo společností, které mají zlato fyzicky v trezoru. Cena zlata bude ovlivňovat cenu investice přímo, na cenu ETF má ale vliv i mnoho dalších faktorů.

Indexové ETF

ETF kopírující burzovní indexy jsou velice výhodnou investicí. Investování do indexového ETF je jako zakoupení malé části akcií (nebo jiných cenných papírů) všech společností zahrnutých v indexu.

Třeba nákup zmiňovaného Spideru odpovídá nákupu akcií 500 největších amerických společností z různých sektorů.

etf-1207083
ETF fondy jsou nejčastěji založeny na akciích.

Proč je to ale tolik výhodné? Dle průzkumu bylo zjištěno, že většina profesionálních manažerů portfolií nedokáže porazit S&P 500 index. A navíc si účtují nehorázné poplatky. Oproti tomu lze s minimálními poplatky (pouze brokerovi za nákup) dosahovat průběžně vysokého zhodnocení peněz.

ETF vs. podílové fondy

Již na začátku článku bylo zmíněno, že ETF oproti podílovým fondům disponují množstvím výhod. Které to jsou?

ETFPODÍLOVÉ FONDY
minimální poplatkyvětší poplatky
zhodnocení není ovlivněno chováním ostatních investorůzhodnocení je ovlivněno chováním ostatních investorů
neoperuje s hotovostískládají se z investic a hotovosti
pasivně řízenyvětšinou aktivně řízeny
velmi transparentníméně transparentní
většinou kopíruje nějaký index či jiný ukazatelsnaží se porazit uznávané burzovní indexy

Podílové fondy jsou aktivně spravovány společnostmi a účtují si poplatky za řízení (managment fee). To znamená, že peníze klienta dostane do ruky člověk, který za ně nakoupí akcie, dluhopisy, futures, kryptoměny či jakákoliv jiná aktiva.

Tím se snaží dosáhnout co největšího zhodnocení peněz. A za to je nutné mu samozřejmě zaplatit.

Společnost musí mít dostatečné množství hotovosti pro případ, že investor chce být vyplacen. To znamená, že když mnoho lidí najednou chce získat hotovost ze své investice, společnost zkrátka nemá dostatečné prostředky k nákupu instrumentů pro klienta.

ETF za peníze získané od investorů nakoupí velký koš akcií, dluhopisů, opcí apod. a investorovi vydá akcie své společnosti. Investor tím získá podíl na celkovém koši plném burzovních instrumentů. Investor zaplatí pouze svému brokerovi za nákup ETF.

Tyto společnosti operují pod přísnými regulacemi a musí být naprosto transparentní, takže každý hned ví, jaké pohyby se v jeho koši investic dějí.

Naopak velkou nevýhodou je, že pokud na trhu nastane nějaký výraznější propad, investice také ztratí na hodnotě. Tomu se u aktivně řízených podílových fondů dá teoreticky zabránit.

Dalším mínusem je fakt, že může nastat situace, kdy likvidita (schopnost ihned prodat či nakoupit) bude značně omezena. To se ale na velkých amerických burzách nestává.

etf1-2242920
S ETF fondy se většinou nepojí správní poplatky.

Populární ETF

Zde se nachází seznam nejpopulárnějších a nejznámějších ETF:

  • SPDR S&P 500 ETF
  • Vanguard S&P 500 ETF
  • Invesco QQQ Trust
  • SPDR gold shares
  • iShares MSCI Emerging Markets ETF
  • Vanguard Total Stock Market
  • Financial Select Sector SPDR Fund
  • VanEck Vectors Gold Miners ETF
  • SPDR S&P Oil & Gas

ETF existuje více než dost, a tak si každý, kdo chce, najde ten ideální. Při investování do burzovně obchodovaných fondů se kvůli likviditě doporučuje vybírat spíše ty větší a populárnější.

Velké množství dalších zajímavých a užitečných informací o tom, do čeho výhodně investovat, se nachází na portálu Vpenize.cz

Kde se ETF obchodují?

Tyto fondy lze obchodovat na burzách po celém světě. Nejrozvinutější trh jen v USA. Evropa v tomto ohledu stále poněkud zaostává.

Objem obchodu v Evropě je mnohonásobně menší oproti USA a počet burzovně obchodovaných fondů na výběr je také velmi omezený. Populární broker eToro má však v nabídce hned 151 ETF. Recenze eToro jsou velice pozitivní a chválí si ho jak začátečníci, tak zkušení obchodníci.

etf2-1319462
ETF fondy lze nakoupit přes online brokera podobně jako akcie.

Asi největší burza v Evropě, na které lze ETF nakoupit, je frankfurtská Deutsche Börse AG. Na našem kontinentě ovšem probíhá mnoho „podpultového“ prodeje, zatímco v Americe je tento jev spíše vzácnost.

Bublina

V poslední době se hodně mluví o „bublině“ která se vytváří kolem indexových fondů. Mnozí se obávají, že by mohl nastat podobný případ jako v roce 2008 s bublinou na trhu s realitami.

Jedná se o to, že ceny určitých cenných papírů jsou uměle navyšovány jen proto, že jsou obsaženy v některé z populárních indexů. Až polovina investic v USA má co do činění s některým indexem.

Vzhledem k tomu, že pasivní investování do indexových podílových fondů a indexových ETF zažívá v současnosti velký boom, poptávka po cenných papírech obsažených v indexu stále stoupá, a tím je navyšována cena.

Protože nejpopulárnější indexy jsou právě ty, které jsou váženy dle tržní kapitalizace, jsou společnosti jako Apple, JP Morgan, Google nebo 3M systematicky nadceňovány. Společnosti s malou tržní kapitalizací jsou oproti tomu obchodovány pod cenou.

Na sekundárním trhu potom obchodují jednotlivé ETF mezi sebou bez toho, aniž by bylo dotčeno podkladové aktivum.

Problém je v tom, že v současné době 20 % S&P 500 vlastní pouze 3 společnosti: Vangurd, SPDR a Blackrock. Estimace je taková, že do roku 2038 by to mělo být 35 %, pokud se trend nezmění.